tips

Tipy na výlety - Hrob

Inspirujte se tipy na výlety v této samosprávě nebo se podívejte na výlety v jiném městě či obci.


Kostel sv. Barbory na Tržním náměstí
Tip samosprávy

Kostel byl postaven na žádost arcibiskupa Berky z Dubé v letech 1595 až 1602.
V roce 1632 byl vypálen saským vojskem, které bylo na ústupu před vojskem Albrechta z Valdštejna, a znovu byl postaven roku 1637.

Více informací
Kostel sv. Barbory na Tržním náměstí
Kamenná barokní kašna na Tržním náměstí
Tip samosprávy

    Kašna je umístěná  v mírném svahu nad terénním schodem vprostřed náměstí, před západním průčelím kostela sv. Barbory. Je datována rokem 1740. Památka je vysekána z tvrdého křemitého bělavého labského pískovce středního zrna a původně dobré kvality.    Dílo je provedeno v jednoduché  klasické formě pozdního baroka - osmiboká nádrž s rovnými stranami a profilovým madlem stažená z vrchu ocelovými svorkami temovanými olovem. Vnější průměr skladby činí 510 cm, současná hloubka  je 92 cm. Objem nádrže činí asi 11m3. Na východní straně kašny je položen rovný představený stupeň. Součástí objektu je dolů k východní straně osazené  široké rovné schodiště o pěti stupních, z nichž jsou tři spodní obratové.

Kamenná barokní kašna na Tržním náměstí
Základy zbořeného protestantského kostela
Tip samosprávy

Roku 1614 zde byl postaven první protestantský kostel v Čechách, který byl, na příkaz arcibiskupa Jana III. Lohelia (1612 – 1622), zapečetěn a následně 11.prosince roku 1617 srovnán se zemí ozbrojeným oddílem oseckého hejtmana.
Vypálení a zboření kostela v Hrobu, a také v Broumově, posloužilo protestanským stavům jako pádný argument k zahájení českého povstání, kterým začala třicetiletá válka.
Teprve roku 1913 byly téměř 300 let staré základy znovu nalezeny a odkryty.

Více informací
Základy zbořeného protestantského kostela
Kostel Vzkříšení
Tip samosprávy

Základní kámen německého evangelického kostela augsburského vyznání byl položen dne 12. 12. 1900, tj. ve výroční den zboření prvního protestantského kostela v roce 1617. Kostel byl vysvěcen a předán veřejnosti 1. 4. 1902. Stavbu financovala hrobská evangelická obec z finančních darů německých evangelických spolků. Stavba je secesní ve staronorimberském stylu. Architekti Julius Willi Gräbner a Rudolf Schilling, tvůrce sochařské výzdoby G. Walther, autor okenních vitráží J. Goller a stavitel Rudolf Wettstein, vytvořili společně pozoruhodné stavební dílo. Jedná se o státem chráněnou památku.

Kostel Vzkříšení
Socha sv. Josefa na Tržním náměstí

Významná, pozdně barokní socha sv. Josefa byla vztyčena na horní, severozápadní straně rozlehlého Tržního náměstí v Hrobu kolem roku 1750. Autor tohoto hodnotného sochařského díla není znám, byl to však patrně mistr, který v této době tvořil pro cisterciácký klášter v Oseku. Plastika je vysekána z křemitého žlutavého pískovce středního zrna, pravděpodobně kamene těženého v Černovicích u Chomutova. Památka, jejíž celková výška od původního kamenného základového stupně na podestě činí 533cm, stojí mezi vzrostlými kaštany na hraně svahu parku na náměstí, čelem ke vstupu do kostela. Socha byla restaurována v roce 2018.
Restaurátorské práce provedl pan Radomil Šolc – restaurátor

Socha sv. Josefa na Tržním náměstí